Chests
-
Fortlorn PCB386-46 Five Drawer Chest
(Chests - 5 Drawers)Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This chest of drawers showcases a stunning rich brown wood tone, with sleek drawer pulls for an added layer of luxury. A rounded top softens the silhouette, elevating the look. It’s curated, contemporary and utterly chic.
$509.95
$869.95
Save $360.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Fortlorn |
| Number of Drawers | 5 drawers |
| Style | Contemporary |
| Color | Walnut Brown |
| Media Console | No |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made with MDF substrates and decorative paper laminate • Replicated walnut wood grain with high-low contrast for a rich brown wood tone • Hardware with black finish • 5 smooth-gliding drawers with English dovetail construction and center mount drawer guides • Drawer interiors lined with decorative wood grain paper laminate |
| DIMENSIONS | |
| Width | 31.5 inch(es) / 80.01 cm |
| Height | 49.38 inch(es) / 125.43 cm |
| Depth | 15.63 inch(es) / 39.7 cm |
| Weight | 141.01 lb(s) / 63.96 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 34.75 inch(es) / 88.27 cm |
| Height | 53.5 inch(es) / 135.89 cm |
| Depth | 18.75 inch(es) / 47.63 cm |
| Weight | 158.01 lb(s) / 71.67 kg |
| Volume | 20.17 cu. ft. / 0.57 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052932379 |
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This dresser with mirror showcases a stunning + More
-
This bedroom mirror is made with solid wood. Pairs with other items in the series to make a dresser and + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This nightstand showcases a stunning rich brown + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This king panel bed showcases a stunning rich + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This dresser showcases a stunning rich brown + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This nightstand showcases a stunning rich brown + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This dresser with mirror showcases a stunning + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This queen panel bed showcases a stunning rich + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This king panel bed showcases a stunning rich + More
-
Grace your restful retreat with an added dose of refinement. This California king panel bed showcases a + More
-
This bedroom mirror is made with solid wood. Pairs with other items in the series to make a dresser and + More
